Zebrałem tutaj kilka pytań, które zadają mi przyszłe Pary Młode, i odpowiedzi na nie. Niektóre mogą wydawać się dziwne, ale są z życia wzięte. Mam nadzieję, że pomogą chociaż trochę i Wam rozwiać pewne wątpliwości.

Czy posiadasz zaświadczenie z Kurii wymagane przy wykonywaniu zdjęć kościele?
Tak, odbyłem szkolenie i posiadam zaświadczenie wydane przez Kurię Legnicką.

Jaki jest Twój styl?
Lubię zdjęcia kolorowe, żywe. Nie obrabiam serii fotografii w jednej tonacji, dostajecie ode mnie zdjęcia kolorowe z dodatkowo obrobionymi jako czarno białe, niskie kontrasty, z zabarwieniem itp. Nie lubię, gdy fotografowie oddają np. 100 zdjęć czarno-białych z zabawy weselnej – to nie pogrzeb 😉 (w ten sposób najczęściej ratuje się nieudane fotografie). Specyficzną obróbką akcentuję wybrane kadry nadając im charakteru/klimatu. Nie powiem ile konkretnie dostaniecie zdjęć, ponieważ robię ich dużo i staram się oddać ich jak najwięcej.

(moje ulubione 😉 )
Czy kładziesz się na podłodze robiąc zdjęcia w kościele? Bo u znajomych na ślubie fotograf niemalże turlał się po posadzce…

Sam się zdziwiłem gdy usłyszałem takie pytanie. Nigdy mi coś takiego nie przeszło nawet przez myśl.
Ponoć zdarzyła się również taka sytuacja, że fotograf lub kamerzysta wszedł na ołtarz… ale nie chce mi się w to wierzyć…
W miejscu świętym, bez względu na wyznanie, obowiązują zasady, dlatego Kuria Biskupia zorganizowała kurs dla fotografów i kamerzystów aby zapobiec podobnym sytuacjom. Otrzymaliśmy wytyczne w których obszarach kościoła możemy poruszać się, a gdzie nam nie wolno i w których momentach nie możemy fotografować/filmować. Bezwzględnie, zawsze przed ceremonią ustalam z księdzem zasady – każdy kapłan inaczej do tego podchodzi.

Chcielibyśmy, aby moment zakładania obrączek był widoczny. Jak najlepiej ustawić się?
Najlepiej, gdy stoicie twarzami do siebie, a bokiem do księdza. Często kapłan ustawia parę właśnie w ten sposób – obraca Was ku sobie, w końcu to nie jemu ślubujecie tylko sobie 😉 Niestety, często zapominacie o tym, lub jesteście na tyle zestresowani, że stoicie przodem do księdza a bokiem do siebie. Wówczas bardzo prawdopodobne jest, iż utrudnicie fotografowi/kamerzyście uwiecznienie momentu zakładania obrączek. Ważne jest również abyście nie zasłaniali swoich dłoni.

Dlaczego na stronie jest tak niewiele zdjęć z przygotowań i wesela?
Dlatego, że dbam o prywatność Waszą i Waszych gościZawsze uzgadniamy czy mogę umieścić Wasze zdjęcia w portfolio, natomiast nie będę ścigał Waszych gości o pozwolenie i czy przypadkiem nie mieliby nic przeciwko aby znaleźć się na stronie w internecie. Dlatego zapraszam do spotkania się, abym mógł osobiście pokazać Wam zdjęcia, które nie są publikowane, a z których  wykonania jestem równie, a czesem i bardziej dumny 🙂

Czy możemy być pewni, że to ty będziesz robił zdjęcia a nie inny fotograf?
Podpisujecie umowę ze mną, oglądacie fotografie wykonane przeze mnie i możecie być pewni, że to ja wykonam Wam zdjęcia.

W jaki sposób pracujesz?
Jestem zwolennikiem reportażu, dlatego w dniu ślub staram się być obserwatorem, chwytać momenty bez ingerencji w przebieg wydarzeń. Nie reżyseruję. Czasami coś podpowiem, poproszę Was o jakieś ujęcie (podczas przygotowań, wesela). Natomiast sesja plenerowa może wyglądać różnie. Najlepiej, gdy nie muszę Was pozować i staram się tego nie robić. Najciekawsze zdjęcia, to takie, na których jesteście swobodni i naturalni. Oczywiście, gdy usłyszę od Was „i co mamy robić?”, to podpowiem, zasugeruję, zaaranżujemy sytuację.

Mamy pomysł na sesję plenerową, chcemy coś odważnego i szalonego!
Postaram się zrealizować Wasze pomysły jak najlepiej potrafię. Chyba nie zaskoczą mnie już żadne, nawet te najbardziej szalone 🙂 Uwielbiam wyzwania i kreatywne sesje.

Dlaczego zdjęcia na stronie mają „kwadraciki” i niektóre są nieostre?
Kiedy zdecydowałem się na pokazywanie dużych zdjęć na innej mojej stronie (www.blog.dimgs.com) miałem uwagi, że niektórym strona wolno wczytuje się. Niestety nie wszyscy mają „szybki internet”, więc musiałem ograniczyć ilość danych poprzez kompresję zdjęć. Przez to właśnie zdjęcia utraciły swoją jakość.

Mieszkamy daleko od Ciebie, ale podobają nam się zdjęcia jakie robisz. Czy jest możliwe abyś uwiecznił dzień naszego ślubu?
Oczywiście jest to możliwe. Nie jest dla mnie ograniczeniem odległość. Wielokrotnie wykonywałem zdjęcia w wielu zakątkach Polski oraz za granicą.

Jesteśmy amatorami w fotografii, jaką lustrzankę powinniśmy kupić? Jakie obiektywy na początek?
Ostatnio co raz częściej spotykam się z podobnym pytaniem. Na spotkaniu możemy o tym porozmawiać, chętnie podpowiem 🙂

Nasz ślub będzie planował i nadzorował konsultant ślubny, czy nie masz nic przeciwko, że to on będzie się później kontaktował z tobą i ustalał szczegóły, harmonogram dnia?
Jeśli jest takie wasze życzenie, to oczywiście nie ma najmniejszego problemu. Współpracowałem już z wieloma konsultantami ślubnymi i nasza praca zawsze była na korzyść Pary Młodej. Dopóki konsultant nie wymusza na mnie jak mam fotografować aby realizować jego wizje, to nasza współpraca będzie układała się pomyślnie 🙂